Historia

Instytut powstał w roku 1970 z połączenia części Katedry Budownictwa Ogólnego oraz Organizacji i Mechanizacji Budowy pod nazwą "Instytut Technologii i Organizacji Budownictwa". Katedra Organizacji Budowy kierowana była od chwili utworzenia jej w 1953 r do 1970 przez prof. zw. mgr inż. Jana Wątorskiego. Po utworzeniu Instytutu kierowany był on od roku 1970 do roku 1976 przez prof. zw. mgr inż. Jana Wątorskiego zaś od roku 1976 do 1982 przez prof. zw. dr hab. inż. Zbigniewa Błochowiaka, od roku 1982 do roku 1999 przez prof. zw. dr hab. inż. Bogdana Cyunela.

W roku 1973 powołano w Instytucie 4 zakłady

• Zakład Technologii Produkcji Budowlanej
  • Zakład Zarządzania i Ekonomiki Budownictwa
  • Zakład Budownictwa Ogólnego
  • Zakład Fizyki Budowli

W roku 1991 nastąpiła reorganizacja Instytutu polegająca na powołaniu odrębnego zakładu "Zarządzania w Budownictwie" oraz przeniesienie do Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Zakładu Budownictwa Ogólnego i zespołu Fizyki Budowli. Został uformowany zgodnie z obowiązującym Statutem Uczelni następujący układ Instytutu na Wydziale Inżynierii Lądowej:

• Katedra Organizacji i Ekonomiki Budownictwa
  • Katedra Technologii Produkcji Budowlanej
  • Katedra Zarządzania w Budownictwie

W roku 1999 funkcje dyrektora Instytutu objął dr hab. inż. Andrzej Kosecki prof. PK, a następnie w roku 2000 po objęciu stanowiska dyrektora Instytutu przez dr hab. inż. Janusza Biernackiego prof.  PK nastąpiła kolejna reorganizacja struktur oraz zmiana nazwy na "Instytut Zarządzania w Budownictwie i Transporcie". Ostatecznie został uformowany następujący podział:

• Zakład Ekonomiki Budownictwa (L-31)
  • Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa (L-32)
  • Zakład Zarządzania w Budownictwie (L-33)
  • Zakład Zarządzania i Sterowania w Transporcie (L-34)
  • Zakład Organizacji i Ekonomiki Transportu (L-35)

W roku 2009 nastąpił podział Instytutu L-3 na Zakłady:

• Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa (L-31)
  • Zakład Zarządzania i Sterowania w Transporcie (L-34)
  • Zakład Organizacji i Ekonomiki Transportu (L-35)

W roku 2013 po obronie prac habilitacyjnych przez dr hab. inż. Edytę Plebankiewicz, dr hab. inż. Lidię Żakowską i dr hab. inż. Elżbietę Radziszewską - Zielinę powtórnie przywrócono Instytut Zarządzania w Budownictwie i Transporcie w skład którego weszły

• Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa (L-31)
  • Zakład Transportu (L-32)

W roku 2017 nastąpiła kolejna reorganizacja Instytutu L3. Wychodząc na nowe oczekiwania rynku pracy oraz przedsiębiorstw budowlanych w zakresie wykształcenia absolwentów specjalności TOB została utworzona nowa struktura Instytutu L3. Został powołany Instytut Zarządzania w Budownictwie w skład którego weszły:

• Zakład Technologii i Organizacji Budownictwa (L-31)
  • Katedra Zarządzania i Ekonomiki w Budownictwie (L-32)

a w ramach procesu dydaktycznego dla studentów TOB trzy specjalistyczne certyfikowane Laboratoria komputerowe, zapewniające kształcenie za pomocą nowoczesnego oprogramowania inżynierskiego wraz z technologią BIM.

W 2020 roku zmieniono strukturę organizacyjną Wydziału Inżynierii Lądowej, wydzielono piętnaście jednostek. W ramach reorganizacji dokonano przekształcenia Instytutu Zarządzania w Budownictwie na Katedrę Zarządzania w Budownictwie L-7.

Katedra Zarządzania w Budownictwie

Politechnika Krakowska, Wydział Inżynierii Lądowej